Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Historii Kielc Zaprasza

muzeum_historiWYDARZENIA

1. 18 września, godz. 17 Promocja najnowszej książki znawcy tematyki powstania styczniowego Jerzego Kowalczyka pt. „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego 1863 – 1864 na terenie województwa świętokrzyskiego”. Jest to bogato ilustrowany fotografiami katalog miejsc upamiętniajacych walki i bohaterów powstania przygotowany z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego.

2. W piątek 20 września b.r. o godzinie 18 Wernisaż wystawy „Stanisław Lipka (1913-1993). Wystawa fotografii z daru rodziny”, który towarzyszyć będzie uroczystemu podpisaniu aktu darowizny.

Muzeum Historii Kielc otrzymało przekazane przez rodzinę archiwum fotograficzne Stanisława Lipki, cenionego przedstawiciela Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Zawiera ono prawie 2000 negatywów, ok. 250 kolorowych slajdów oraz blisko 300 fotogramów. Znajdują się na nich zarówno charakterystyczne widoki świętokrzyskiego krajobrazu jak i unikalne obrazy Kielc z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Muzeum przygotowało ekspozycję kilkudziesięciu prac Stanisława Lipki, będącą zapowiedzią wystawy monograficznej artysty, która powstanie w oparciu o całość ofiarowanego daru.

Biogram Stanisława Lipki w załączniku.

3. 21 września Kolejne sobotnie spotkanie Klubu nad Silnicą. Prelekcja Barbary Kowalczyk pt. Ceramika pradziejowa.

PRZYPOMINAMY, ŻE …

1. Od 1 września na Rynku prezentowana jest wystawa plenerowa „Obrona Kielc we wrześniu 1939 r.” towarzysząca uprzednio „Wózkowi z historią” pod tym samym tytułem. Na wystawie możemy zapoznać się z okraszoną ciekawymi zdjęciami, historią walk stoczonych w okolicach Kielc w pierwszych dniach września 1939 r.

2. W związku z 50 – rocznicą śmierci biskupa Czesława Kaczmarka Muzeum Historii Kielc udostępniło na Rynku od 23 sierpnia 2013 r. wystawę planszową pt. „Biskupi kieleccy”. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki wszystkich kieleckich biskupów od początków istnienia diecezji kieleckiej po dzień dzisiejszy. Można zobaczyć niepublikowane zdjęcia i dokumenty.

3. Od 6 września wystawę czasową „Kielce w PRL-u” można oglądać w gościnnych murach Aresztu Śledczego w Kielcach.

4. Od 17 lipca na placu NMP eksponowana jest ponownie wystawa „Był, Jest, Będzie…Plac Najświętszej Marii Panny”. Na 15 planszach można oglądać stare i nowe wcielenia tego powszechnie znanego miejsca, a przy okazji zapoznać się z jego historią.

5. Od 21 maja w Muzeum Historii Kielc czynna jest wystawa czasowa „140 lat Straży Pożarnej w Kielcach„.

6. Od 10 czerwca w Klubie Studenta w budynku ENERGIS Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach można oglądać wystawę ilustrującą 285-letnie dzieje najstarszej kieleckiej szkoły średniej – I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego przygotowaną w 2010 r. z okazji jubileuszu szkoły i zjazdu Żeromszczaków przez Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i Muzeum Historii Kielc.

7. Do końca 2013 r. w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance eksponowana jest wystawa fotografii Pawła Suchanka pt. „Miedzianka – miejsca i ludzie”.

8. Od 3 sierpnia Muzeum Historii Kielc prezentuje w Hali Legionów wystawę „Historia polonijnego ruchu sportowego w latach 1887-2011″.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2