Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI 95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

filharmonia2Piątek, 8 listopada 2013, godz. 19.00
Sala Koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

LUKAS GENIUŠAS /Rosja/ fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA dyrygent
KRZYSZTOF KOZAKIEWICZ dyrygent – rezydent

Ludwig van BEETHOVEN V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Mieczysław KARŁOWICZ Symfonia e-moll Odrodzenie op. 7

Program „Dyrygent – rezydent”

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Krzysztof Kozakiewicz.

Nie na darmo nazwano V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena „Cesarskim”. Jest to bowiem jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora, stanowiące ukoronowanie tego gatunku. Pisał je Beethoven w roku 1809, w czasie okupacji Wiednia przez wojska napoleońskie. Pełno w nim zatem rytmów marszowych, elementów militarnych i heroicznych, zaś użyta tu tonacja Es-dur dodaje utworowi rysów bohaterskich. Koncert autor zadedykował swojemu przyjacielowi – arcyksięciu Rudolfowi. Wykonany po raz pierwszy równo 202 lata temu (28 XI) w lipskim Gewandhausie wzbudził absolutny zachwyt.
W ostatnich dwudziestu latach w Filharmonii Świętokrzyskiej V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 grany był zaledwie dwa razy i zawsze przez najwybitniejszych pianistów, jak: Benjamin Engeli – szwajcarski wirtuoz oraz Paweł Kowalski – nasz – by tak rzec – eksportowy artysta zapraszany przez najznamienitsze sale koncertowe świata. Tym razem wystąpi Lukas Geniušas – laureat XVI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego 2010 (II nagroda ex aequo z Ingolfem Wunderem oraz nagroda specjalna Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza). Emocje rosną…

Symfonia Odrodzenie Mieczysława Karłowicza skomponowana w latach 1900-1902 to dzieło programowe kończące młodzieńczy okres twórczości autora Odwiecznych pieśni. Dwudziestosześcioletni kompozytor opatrzył dzieło komentarzem pełnym dramatycznych pytań i wątpliwości trapiących młodego człowieka. Jednak mimo dojmującego nastroju rezygnacji i niepewności na zakończenie utworu popłynie uroczyście i potężnie hymn odrodzenia. Po światowym prawykonaniu (21 marca 1903, Berlin) kompozytorowi zarzucano m.in. zbytnie wzorowanie się na symfonice Czajkowskiego. Czyż nie brzmi to zachęcająco?…
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Jacek Rogala. Natomiast próby do koncertu poprowadzi pod czujnym okiem naszego Szefa Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który w sezonie 2013-2014 został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”. Młody muzyk stojący na początku swej drogi artystycznej nabywa w ten sposób doświadczenia zawodowego w kontakcie z profesjonalnym zespołem orkiestrowym, co umożliwi mu i ułatwi podjęcie samodzielnej działalności koncertowej.

To będzie fascynujący wieczór!

NIEZWYKŁE WYDARZENIE

Sobota, 9 listopada 2013, godz. 18.30
Sala Koncertowa

METROPOLITAN OPERA

TRANSMISJA z NOWEGO JORKU

Giacomo PUCCINI – TOSCA

PATRICIA RACETTE jako Floria Tosca, sławna śpiewaczka
ROBERTO ALAGNA jako Mario Cavaradossi, malarz
GEORGE GAGNIDZE jako baron Scarpia, szef policji
JOHN DEL CARLO jako Zakrystian

RICCARDO FRIZZA dyrygent
LUC BONDY reżyseria

ADAM CZOPEK słowo wstępne

Czas trwania: 3 godz. 35 min. (w tym 2 przerwy)
Spektakl z napisami polskimi

Inscenizacja ta jest koprodukcją The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Bayerische Staatsoper w Monachium i Teatro alla Scala w Mediolanie.
Zbiegły więzień polityczny, pełen radości życia malarz, zazdrosna śpiewaczka, bezwzględny i lubieżny szef policji, a do tego przesłuchania, tortury, dwa zabójstwa oraz samobójstwo. Met przypomni dyskusyjną inscenizację operowego thrillera, lecz w nowej obsadzie. Tę Toscę nowojorski teatr transmitował po raz pierwszy w 2009 roku. W tytułową postać wcieliła się wówczasy Karita Mattila. Obecnie wystąpi Patricia Racette, którą z kolei można było podziwiać w transmitowanym także w 2009 roku innym hicie pióra Pucciniego – w Madame Butterfly. Operę o Florii Tosce kompozytor oparł na sztuce Victoriena Sardou, napisanej specjalnie dla wielkiej tragiczki – Sarah Bernhardt.

Ceny biletów – 40 zł.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8