Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

KONCERT FAMILIJNY KWARTLUDIUM W KRAINIE CZARÓW, CZYLI CO JEST PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

filharmonia2FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 16 maja 2014, godz. 19.00
Sala Koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

YAIR KLESS /Izrael/ skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

Ernest BLOCH Koncert skrzypcowy (pierwsze wykonanie w Kielcach)

Mieczysław KARŁOWICZ Rapsodia litewska op. 11

Edvard GRIEG Tańce norweskie op. 35 (pierwsze wykonanie w Kielcach)

W programie koncertu muzyka romantyczna o różnych obliczach. Na początek usłyszymy Koncert skrzypcowy Ernesta Blocha, amerykańskiego kompozytora pochodzącego ze Szwajcarii, który w swej twórczości chętnie operował melodyką żydowską. Powszechnie uważany jest zresztą za przedstawiciela muzyki hebrajskiej, której specyficzne brzmienie szczególnie sobie upodobał. Solistą będzie dawno już u nas niewidziany wybitny skrzypek – urodzony w Izraelu Yair Kless.
O Rapsodii litewskiej w jednym z listów Karłowicz pisał tak: „Starałem się zakląć w nią cały żal, smutek i niewolę wiekuistą tego ludu, którego pieśni w mym dzieciństwie brzmiały”. W melodyce Rapsodii zaznaczają się wyraźne wpływy folkloru białoruskiego, z którym Karłowicz miał styczność, dorastając w Wiszniewie, krainie jezior, mokradeł i borów, którą w ówczesnej Polsce zwało się Litwą, mimo że zamieszkiwała ją głównie ludność białoruska.
Ludowe tematy przewijają się również w Tańcach norweskich Edwarda Griega – zwłaszcza te liryczne, melancholijne, pochodzące z dalekiej północy kraju. W oryginale Tańce przeznaczone były na fortepian na cztery ręce. Podczas koncertu usłyszymy je w pełnym barw brzmieniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, którą z właściwą sobie elegancją poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki.

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Niedziela, 18 maja 2014, godz. 11.00
Sala Koncertowa

KONCERT FAMILIJNY

KWARTLUDIUM W KRAINIE CZARÓW,
CZYLI CO JEST PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

(Koncert dla dzieci od lat 4 oznaczony symbolem F – familijny)

ZESPÓL KWARTUDIUM w składzie:

DAGNA SADKOWSKA skrzypce, MICHAŁ GÓRCZYŃSKI klarnet, klarnet basowy,
PAWEŁ NOWICKI instrumenty perkusyjne, PIOTR NOWICKI fortepian

Koncert-warsztat pt. „Kwartludium w Krainie Czarów, czyli co jest po drugiej stronie lustra” stanowi nowatorską interpretację klasyki poprzez dostosowanie i dobór utworów polskich kompozytorów współczesnych do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci. Kompozycje zazwyczaj wykonywane przez zespół na międzynarodowych estradach dla dorosłych, tym razem zostaną zaprezentowane dzieciom. Popatrzymy na skomplikowane często utwory z dziecięcej strony. Przejdziemy na drugą stronę lustra – w świat inspiracji i wyobraźni kompozytorów. Posłuchamy fragmentów utworów, śledząc ruchy planet, chodząc po piasku, zaglądając w sekretny świat dzieciństwa twórców, jak do zaczarowanego pudełeczka. Pytanie tylko co na to Królik?
Zespól wykona kompozycje takich twórców, jak: Eduardo Moguillansky, Aleksandra Gryka, Sławomir Wojciechowski, Dariusz Przybylski, Denisse Bosse, Denis Pousseur, Matthias Ockert, Anne Sanders, Louis Andriessen.
Projekt stworzenia unikalnego scenariusza i realizacji koncertu zespołu Kwartludium z muzyką współczesną dla dzieci jest współorganizowany i finansowany przez europejski projekt New: Audiences zrzeszający czołowe europejskie zespoły muzyki współczesnej.
Premierowe wykonanie warsztatów odbyło się 28 września 2013 roku w Warszawie w ramach „Małej Warszawskiej Jesieni”.

KWARTLUDIUM
Zespół powstał w 2002 i tworzą go absolwenci Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego napisanego na ten skład. Zespół skupia się na wykonywaniu utworów młodych kompozytorów działających zarówno w kraju, jak i za granicą. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań polskich i światowych. Artyści występowali na wielu festiwalach, jak m.in.: Warszawska Jesień, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Koloni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Dni Muzyki Nowej i Avant Days w Gdańsku oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku. W 2005 wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie. W 2008 podczas Warszawskiej Jesieni wystąpili w unikalnym projekcie, wykonując utwory napisane przez najlepiej zapowiadających się kompozytorów polskich i iberoamerykańskich dla beatboxerów i Kwartludium. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana; w jego repertuarze znajdują się kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej. Zespół występował z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazona (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2) oraz wielokrotnie brał udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohna. Artyści są laureatami Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Kwartludium uczestniczy w prestiżowych europejskich projektach: Re:New music oraz New Music: New Audiences.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA
AMBIENTE
HELEN DORON – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA
LED CONCEPT

Bilety w cenie: 15,- normalny, 10,- ulgowy oraz 5 zł. – bilet dla opiekuna dziecka – do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek – piątek w godz. od 9.00 do 17.00 lub na godzinę przed koncertem.

Środa, 21 maja 2014, godz. 18.30
Sala Koncertowa

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII
(Impreza oznaczona symbolem P – Projekcja)

AMALIA, KRÓLOWA FADO
Projekcja filmu w reżyserii CARLOSA COELHO DA SILVY

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Reżyseria: Carlos Coelho da Silva
Scenariusz: João Tordo
Obsada: Sandra Barata Belo, Ana Pãdrao, Leonor Seixas, Mariana Monteiro, Maria João Abreu, António Pedro Cerdeira i in.
Premiera: grudzień 2008
Produkcja: Portugalia
Gatunek: biograficzny, muzyczny
Czas trwania: 127 min.

Film jest poruszającą historią życia Amálii da Piedade Rodrigues – jednej z największych indywidualności muzycznych wszech czasów. Dzięki swemu talentowi i charyzmie Amalia rozsławiła fado na całym świecie. Porównywano ją do Edith Piaf i Billy Holiday. Jej niezwykły magnetyzm i naturalny czar z jednakową siłą zachwycały na światowych scenach.

Bilety w cenie: 10 zł. do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 6