Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza: DZIEŁA MISTRZÓW

filharmonia2Piątek, 21 lutego 2014, godz. 19.00
Sala Koncertowa

DZIEŁA MISTRZÓW

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

JEREMY FINDLAY /Kanada – USA/ wiolonczela

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

EWA STRUSIŃSKA dyrygent

Ludwig van BEETHOVEN Uwertura Leonora III op. 72 b
Victor HERBERT II Koncert wiolonczelowy e-moll op. 30*
Franz SCHUBERT I Symfonia D-dur

Leonora to imię bohaterki jedynej opery Beethovena, które miało stać się tytułem całego dramatu. Ostatecznie opera nazwana została Fidelio, natomiast uwertur powstało aż cztery. Pierwsze trzy zatytułowane są Eleonora, zaś czwarta – Fidelio. Najpopularniejsza i najczęściej grana to Leonora III. „Natura stworzyła kobietę jako swe arcydzieło” – zdaje się powtarzać za Lessingiem Beethoven, kreując – tak w kolejnych uwerturach, jak i w samej operze – jeden z bardziej wyrazistych obrazów kobiety w historii muzyki.

Victor Herbert to kompozytor, wiolonczelista, dyrygent przełomu XIX i XX wieku, najbardziej znany ze skomponowania wielu popularnych operetek wystawianych na Broadwayu. Jego dzieła wiolonczelowe odeszły niemal w zapomnienie, jednak II Koncert e-moll op. 30, w którym uwidaczniają się wpływy F. Liszta, stanowi wyjątek. Po premierze w 1894 r. utwór został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, a dla Antonina Dworzaka, który również słuchał pierwszego wykonania, stał się inspiracją do napisania słynnego Koncertu wiolonczelowego h-moll. Dziś koncert Herberta mają w repertuarze największe gwiazdy światowej wiolinistyki, takie jak np. Yo-Yo Ma czy Julian Lloyd Webber. My poznamy dzieło Herberta w wykonaniu Jeremy’ego Findlay’a, znakomitego artysty, którego ostatni raz gościliśmy dokładnie 3 lata temu – wówczas zachwycił nas interpretacją Koncertu wiolonczelowego Szostakowicza. ……………

Niedziela, 23 lutego 2014, godz. 11.00
Sala Kameralna

KONCERT FAMILIJNY

CO TO ZA BAJKA?

(Koncert dla dzieci od lat 5 oznaczony symbolem F – familijny)

TRIO ŚWIĘTOKRZYSKIE w składzie:

AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK wiolonczela
KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ kontrabas
ŁUKASZ WOŚ fortepian

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA prowadzenie

Treść znanej bajki będzie kanwą do zbiorowej improwizacji, dokonanej w zgodzie z fantazją i wyobraźnią młodych słuchaczy, oraz pretekstem do tworzenia „muzycznej scenografii”. Opowieść rozpocznie moderator koncertu, następnie wymyślanie zdarzeń przejmie młoda publiczność. Całość będzie ilustrowana muzyką w wykonaniu Tria Świętokrzyskiego. Czy i tym razem bajka zakończy się tak jak zwykle?

TRIO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Zespół powstał w 2001 roku i jest owocem pasji do wspólnego muzykowania. Z dużym powodzeniem bierze udział w różnych festiwalach i imprezach muzycznych na terenie kraju i poza jego granicami. W skład zespołu wchodzą:
AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Mając 16 lat wystąpiła jako solistka w Filharmonii Krakowskiej. Oprócz koncertów solowych zajmuje się także kameralistyką, współpracując ze znanymi artystami, jak: Łukasz Długosz, Ewa Piasecka. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i TV.
KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ wokalista i kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego i w klasie kontrabasu. Jest muzykiem w Filharmonii Świętokrzyskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występując z recitalami oraz na koncertach. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
ŁUKASZ WOŚ pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu. W zakresie kompozycji pobierał lekcje u prof. Tadeusza Machla w Krakowie, a następnie pod kierunkiem swego ojca Janusza. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim muzykę kameralną i solową, a utwory wykonywane są w krajach europejskich, Kanadzie i USA, w tym na wielu festiwalach.

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program operacyjny MKiDN Rozwój Infrastruktury Kultury. Priorytet „Infrastruktura Kultury”.

W ramach w/w programu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakup instrumentów muzycznych: fagotu i klarnetów oraz brakującego wyposażenia, tj.: oświetlenia sceny, zestawu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych wraz z mikroportami, mobilnego zestawu multimedialnego (projektora z ekranem wraz z akcesoriami), zestawu mebli (stołów konferencyjnych i regałów archiwalnych), maszyn do wyrobu stroików fagotowych, obojowych i rożka angielskiego.

AMBIENTE
HELEN DORON – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA
LED CONCEPT

Bilety w cenie: 15,- normalny, 10,- ulgowy oraz 5 zł. – bilet dla opiekuna dziecka – do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek – piątek w godz. od 9.00 do 17.00 lub na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 7