Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Historii Kielc

naglowek MateuszWYDARZENIA

1. 26 marca o godz. 17 odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii. W ramach klubu spotkanie sympatyków Świętokrzyskiego Towarzystwa Pamiętnikarskiego.

2. W tym samym dniu kolejny muzealny dyżur historyczny w godz. od 11 do 12 i od 17 do 18. Pracownicy muzeum dyżurują na Facebooku, a także pod telefonem 41, 340-55-27 i można się z nimi kontaktować w sprawach związanych z dziejami miasta, działalnością muzeum lub też historią własnej rodziny. Z przykrością informujemy, że od 19 marca, ze względu na brak zainteresowania kielczan, zlikwidowane zostały dyżury muzealne na Skypie.

3. 28 marca, godz. 17 Wernisaż wystawy rysunków i grafiki Mateusza Stradomskiego w Małej Galerii.

4. 29 marca, godz. 10 Klub nad Silnicą, opowieść Stefana Iwińskiego „Ziemia Święta w czasach Jezusa”.

5. 29 i 30 marca na terenie Targów Kielce, w ramach Forum: Rekonstrukcja Historyczna, będzie można obejrzeć wystawę plenerową Muzeum Historii Kielc pt. 4 Pułk Piechoty Legionów i niemy film z zasobów Muzeum Historii Kielc pt. Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z jego uczestnikami w Kielcach w 1926 roku, a Konrad Otwinowski z Muzeum Historii Kielc wygłosi referat pt. Ostatnia zmiana na Westerplatte – pluton wartowniczy dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej wystawiony przez 2 Dywizję Piechoty Legionów.

Aktualne informacje na temat trwających wystaw czasowych, ekspozycjach poza muzeum i wystawach do wypożyczenia dostępne są na bieżąco na stronie internetowej muzeum:

http://www.muzeumhistoriikielc.pl/

28 marca o godzinie 17, Muzeum Historii Kielc zaprasza na otwarcie wystawy Sauté. Mateusz Stradomski sobie rysuje. Artysta znany jest kieleckiej publiczności przede wszystkim jako grafik i projektant plakatów o charakterystycznym, ilustratorskim stylu. Talent Mateusza Stradomskiego doceniony został m.in Kieleckie Centrum Kultury, dla którego stale projektuje, promując wydarzenia kulturalne o krajowym i międzynarodowym zasięgu. Projekty autorstwa kieleckiego artysty dostrzeżone zostały również przez media kulturalne, stawiające je za dobry wzór i często oddające w jego ręce szatę graficzną.

Po plakatach, okładkach, katalogach i wielu innych pracach graficznych przyszedł jednak czas na to, by pokazać podstawę wielu projektów Mateusza Stradomskiego, którą stanowi właśnie rysunek – ten pierwszy, odręczny, szybki, miękki, czasem bardziej wystudiowany, czasem opatrzony odautorskim komentarzem. To on, podlegając opracowaniu, daje początek wielu dziełom artysty. Stąd również wywodzi się tytuł wystawy: Sauté. Rysunki, które zanim staną się częścią większych projektów, same zdradzają spojrzenie autora na świat, nieraz pełne (auto)ironii i wrażliwości, z jaką obserwuje siebie i innych, notując spostrzeżenia w charakterystycznym dla siebie stylu, na kartkach szkicownika. Format prac prezentowanych na wystawie zmusza do tego, by zbliżyć się do każdej z nich z osobna. Pokazuje również, że nie były to prace szykowane z myślą o ekspozycji. Wręcz przeciwnie, czasem noszą na sobie prywatne zapiski, mają zatarte tło. Dopiero teraz, po długich pertraktacjach z muzeum, artysta zdecydował się wydobyć je na światło dzienne, wybrać część i pokazać w postaci ­­osobnej wystawy. Niecierpliwie czekamy i zapraszamy na otwarcie wystawy!

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 3